Hoci by sa tak mohlo zdať, verejná kanalizácia nie je vždy samozrejmosťou, a to obzvlášť v menších obciach či menej dostupných oblastiach. V takom prípade vám môže pomôcť práve domová ČOV, ktorej realizácia sa však nezaobíde bez potrebných povolení.
Zriadenie domovej čističky odpadových vôd so sebou prináša množstvo výhod, vrátane šetrnosti k vašej peňaženke i prírode. Netreba ale zabúdať na legislatívu a postupovať podľa určitých nariadení, vďaka ktorým bude vaša domová ČOV v súlade so zákonom a pripravená na použitie.
Pred realizáciou čističky musíte požiadať o rozhodnutie
Na to, aby ste mohli prevádzkovať domovú čističku odpadových vôd, je potrebné požiadať Obvodný úrad životného prostredia o vydanie vodoprávneho rozhodnutia o jej výstavbe. Úrad sa zaoberá ochranou podzemných a povrchových vôd a práve on rozhoduje o tom, aké podmienky musia byť splnené pre realizáciu domovej ČOV.
Obec, v ktorej plánujete výstavbu a užívanie domovej čističky odpadových vôd, musíte taktiež požiadať o územno-právne rozhodnutie. Predkladaná žiadosť by mala obsahovať vaše osobné údaje ako meno, priezvisko, adresa a telefónne číslo, adresu príslušného obecného úradu, predmet veci, dátum, podpis a samotnú žiadosť o vydanie územno-právneho rozhodnutia na prevádzkovanie domovej ČOV. Súčasťou žiadosti musí byť aj projektová dokumentácia, prípadne hydrogeologický posudok od hydrogeológa či certifikáty použitých produktov.
Projektovú dokumentáciu môže vypracovať iba projektant s potrebným oprávnením alebo zameraním na projektovanie vodných stavieb. Je nevyhnutné, aby obsahovala technický popis čističky priamo od jej výrobcu rovnako ako technickú správu, pozdĺžny profil, situáciu, návrh toho, akým spôsobom bude riešené odvádzanie vyčistenej vody, informácie o uložení kanalizačných rúr z PVC a o prípadnej akumulačnej nádrži, ktorá môže, ale nemusí byť súčasťou domovej ČOV.
Kam možno odvádzať vyčistenú vodu?
Je len na vás, pre aký spôsob odvádzania prečistenej vody z čističky sa rozhodnete. Ak plánujete odvod do podzemia, teda do studne či potrubia, budete potrebovať vyššie spomínaný hydrogeologický posudok od oprávneného hydrogeológa.
Tento posudok musí zahŕňať charakteristiku stavebného miesta a objektov, hydrogeologické a inžiniersko-geologické pomery vášho pozemku, posúdenie parametrov skúmaného územia a vplyvu vyčistenej vody na kvalitu okolitých podzemných i povrchových vôd, ako aj návrh spôsobu kontroly stavu čističky spolu s prílohami obsahujúcimi detailné nákresy jám a podrobný opis územia plánovanej výstavby ČOV.
Vodu z čističky odpadových vôd však môžete odvádzať tiež do povrchového toku, ako sú rieka alebo jazero. V takom prípade musíte požiadať o vydanie povolenia od správcu daného toku. Tým vám umožní vypúšťať doň prečistenú vodu z čističky. Okrem samotnej žiadosti, ktorá má podobnú formu ako žiadosť o územno-právne rozhodnutie, predkladáte takisto:
- detailnú charakteristiku domovej ČOV. Tá obsahuje údaje ako sú jej veľkosť, kapacita, dodávateľ, garantované hodnoty zostatkového znečistenia a predpokladané kvantum vyčistenej vody,
- nákres miesta umiestnenia čističky a zhodnotenie vplyvu odvádzanej vody na vodný tok,
- návrh podmienok a rozsahu povolenia na vypúšťanie vody do toku podľa vodného zákona v zmysle § 21 ods. 1 písm. c).
- certifikáty všetkých zariadení, ktoré plánujete využiť pri stavbe čističky,
- správny poplatok vo výške 33 €.
Vaša žiadosť bola schválená. Čo teraz?
Príslušný úrad môže vašu žiadosť prijať, zamietnuť, pripomienkovať alebo požadovať doloženie chýbajúcej dokumentácie. Povolenie na odvádzanie vody z domovej čističky do povrchových vôd udeľuje orgán štátnej vodnej správy maximálne na 10 rokov. V prípade vypúšťania do podzemných vôd má povolenie platnosť 4 roky. Treba však pamätať na to, že predĺženie povolenia nie je automatické a treba oň úrad opätovne požiadať.
Okrem toho je nutné, aby ste po dokončení výstavby požiadali Úrad životného prostredia o kolaudačné rozhodnutie. Úrad tak rozhodne o tom, či domovú čističku odpadových vôd môžete používať a taktiež zadefinuje vaše povinnosti a za akých podmienok smiete čističku prevádzkovať.
Pri realizácii domovej ČOV musíte dodržiavať isté podmienky
Ako majiteľovi domovej čističky odpadových vôd vám vyplývajú z vodného zákona povinnosti, ako aj podmienky, ktoré je potrebné rešpektovať pri výstavbe a užívaní čističky.
- Jedna osoba môže za jeden deň vyprodukovať maximálne 150 litrov odpadovej vody.
- Množstvo vody sa meria pomocou vodomeru, prípadne vyššie uvedeným výpočtom, a teda 150 litrov za deň na osobu.
- Akreditované laboratórium je povinné 2x ročne odobrať vzorky vyčistenej vody a výsledok poslať orgánu štátnej vodnej správy pre posúdenie jej kvality.
Či už sa rozhodnete pre odvádzanie prečistenej vody z domovej ČOV do podzemných alebo povrchových vôd, pamätajte, že každý váš krok musí byť v súlade so zákonom. Uistite sa, že máte všetky potrebné povolenia i dokumentáciu, vďaka ktorým budete môcť svoju domovú čističku odpadových vôd aj naďalej spokojne prevádzkovať a využívať.
S jej vyčistením vám v Bioseptik radi pomôžeme. Vyberte si z našej bohatej ponuky ekologických, biologických produktov pre žumpy, septiky a domové ČOV a udržiavajte vašu čističku v čo najlepšom možnom stave bez väčšej námahy.
Zdroje:
https://www.cov.sk/navody/ako-vybavit-povolenia-na-domovu-cov/