Akváriové filtre patria k najdôležitejším zariadeniam potrebným na správne fungovanie umelých vodných nádrží. Podmienky prostredia, ktoré vaše akvárium vyžaduje, ako aj jeho veľkosť určujú, aký typ média je vhodné použiť. Správne zvolené filtračné médium upravuje biologické a chemické prostredie vody tak, aby bolo akvárium priateľské pre vývoj rastlín, rýb a iných organizmov.
Existuje viacero druhov akváriových filtrov – vonkajšie, vnútorné, povrchové či také, ktoré využívajú reverznú osmózu. Okrem samotného filtra je dôležité aj filtračné médium do akvária, ktoré pracuje na odstraňovaní nečistôt a chemických látok, vznikajúcich vo vode. Rôzne filtračné médiá slúžia na viaceré druhy filtrácie. Ide o mechanickú, biologickú, chemickú a viacúčelovú filtráciu, ktoré kvôli potrebám vášho akvária môžete rôzne kombinovať.
Mechanická filtrácia akvária
Mechanická filtrácia odstraňuje z vody viditeľné a hmatateľné nečistoty. Mechanické filtračné médium by malo byť vo filtri umiestnené ako prvé. Všetka voda by mala prísť do styku s touto časťou filtra skôr, ako sa dostane k biologickému alebo chemickému filtračnému médiu. Mechanické médium odstraňuje väčšie nečistoty, čím eliminuje upchatie v iných častiach filtra. Na mechanickú filtráciu sa používa niekoľko typov médií.
Špongiové médium
Môže byť účinné nielen v prípade mechanickej, ale aj biologickej filtrácie. Filtračná špongia alebo pena sa upevní do čerpacej trubice, prívod vzduchu vytvorí v trubici prúd vody a špongia zachytáva biologické nečistoty. Špongia môže vytvárať plochu pre nitrifikačné baktérie, ťažkosti však môžu nastať pri upchávaní špongie, čím sa znižuje prietok vody.
Filtračná vlna
Filtračná vlna do akvária funguje rovnakým spôsobom ako špongia, tieto dve možnosti sa spolu často kombinujú. Hlavnými výhodami sú nízka cena a dostupnosť. Vlna sa zvyčajne predáva vo veľkých kotúčoch, ktoré si môžete nastrihať podľa potreby. Menšou nevýhodou môžu byť uvoľnené vlákna vlny zachytené v ďalších častiach filtra, zvyčajne však nespôsobujú problémy.
Filtračné dosky
Filtračné dosky do akvária sa vyrábajú z buničiny, niekedy aj v spojení s kremelinou. Výhodou filtračných doštičiek je, že odfiltrujú aj menšie čiastočky, dokonca aj parazity a mikroorganizmy vo vode. Dosky sa umiestňujú jedna za druhú, od dosky s najmenšou hustotou na začiatku toku vody, až po veľmi hustú doštičku na konci.
Biologická filtrácia akvária
Biologická filtrácia predstavuje udržiavanie správneho množstva užitočných baktérií vo vode. Odpad produkovaný rybami vytvára vo vode toxíny, hlavne amoniak. Pomocou biologickej filtrácie dokážete amoniak premeniť na dusitany a následne na dusičnany. Nitrifikačné baktérie odstraňujú z vody toxický amoniak a dusitany. Biologická filtrácia sa umiestňuje za mechanickú.
Plastové nosiče
Plastové nosiče vytvárajú ideálne prostredie na rozvoj prospešných baktérii. Umiestňovať sa môžu do filtra s ďalšími druhmi filtračných médií alebo do samostatného filtra, ktorý sa označuje ako Biofilter. Nosič chráni baktérie pred mechanickými vplyvmi a zároveň je úplne bezpečný pre život v akváriu. Na trhu sú dostupné rôzne plastové loptičky, vhodnou voľbou je aj filtračné médium Biochip s veľkou hustotou.