Odstráňte zápach zo septiku vďaka biopreparátom

Odstráňte zápach zo septiku vďaka biopreparátom

Správne udržiavaný septik by nikdy nemal zapáchať. Páchnuce septiky sú výsledkom prítomnosti plynov v systéme, hlavne sírovodíka, oxidu uhličitého a metánu. Úrovne pH v týchto plynoch sú príliš kyslé na to, aby mikroorganizmy v nádrži rozložili organickú hmotu a tým vzniká zápach. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť zápach zo septiku.

Prečo septik zapácha?

Ak cítite zápach v blízkosti septiku alebo vo vnútri domu, zvyčajne to znamená, že niečo nefunguje správne vo vnútri vodovodných potrubí. Zápach v okolí umývadla či sprchy môže spôsobiť upchatý odtok. Zapáchajúci sifón môžu mať na svedomí zvyšky nečistôt a baktérie množiace sa v potrubí. Ak zápach vzniká priamo pri nádrži septiku, príčin môže byť viac. Často je dôvodom zničenie prospešných baktérií, ktoré v septiku rozkladajú organický odpad. Ubližujú im agresívne čistiace prostriedky, ktoré narúšajú prirodzené procesy v nádrži.

Ako odstrániť zápach zo septiku

V prvom rade je potrebné zamerať sa na druh odpadu, ktorý do septiku prichádza. Nádrž a baktérie, ktoré sa v ňom nachádzajú, nie sú prispôsobené na rozklad zvyškov jedla či väčšieho množstva tuku. Priveľa hnijúceho odpadu, ktorý baktérie nestíhajú rozložiť, je priamou príčinou nepríjemného zápachu. Prevenciou pred zápachom je správna starostlivosť o domácnosť. Prípravky s chlórom a inými agresívnymi chemikáliami vymeňte radšej za bio drogériu. Taktiež môžete využiť domáce recepty na čistiace prostriedky, ako pasta zo sódy bikarbóny a octu.

Zápach môže vzniknúť aj v prípade, ak je v septiku príliš veľké množstvo odpadu z dôvodu nedostatočnej kapacity. Septik by mal byť prispôsobený počtu osôb v domácnosti a správne udržiavaný, hlavne pravidelným vývozom kalu a vizuálnou kontrolou. Ak sa zápach nezlepší ani pri znížení odpadu či používaní bio čistiacich prostriedkov, použite podporné baktérie. Rovnako nie je na škodu nechať svoj septik pravidelne kontrolovať profesionálmi. Dlhotrvajúci a silný zápach môže zapríčiniť aj porucha septiku, ktorá nemusí byť na prvý pohľad zrejmá.

Biopreparáty na odstránenie zápachu zo septiku

Organické baktérie, ktoré rozložia tuhý organický odpad, sú z hľadiska rozkladu tuhej organickej hmoty v septikoch nenahraditeľné. Ak baktérií nie je dostatok, v jednej z komôr sa môžu nahromadiť pevné častice, usadeniny a kal. Pomalší rozklad potom sprevádza silný zápach. Tento proces môžete urýchliť biologickými prípravkami s obsahom baktérií a enzýmov, ktoré odstránia nepríjemné pachy a fungujú ako prevencia pred upchávaním.

Jedným z týchto prípravkov je Biofos professional pre žumpy a septiky dostupný v podobe prášku alebo tabliet. Obsahuje inovačnú formulu Bio-Active Max s biologicky aktívnymi zložkami (probiotiká), ktoré komplexne pôsobia vnútri domáceho sanitárneho inštalačného systému, urýchľujú proces rozkladu a skvapalňovanie močoviny. Biofos rozkladá kal, eliminuje a bráni tvorbe povrchovej peny a urýchľuje rozloženie organických látok, vďaka čomu odstraňuje zápach.

Rozklad škodlivých látok v septiku zabezpečí aj prípravok Sanidenn žumpa, septik, ČOV. Biopreparát je zložený z aktivačnej zložky a kompozitu nepatogénnych mikroorganizmov, ktorých úlohou je rozloženie a degradácia škodlivých látok: amoniaku, dusičnanov, sírovodíka, indolu, skatolu, merkaptánov, fosforu a iných uhlíkových organických zlúčenín. Reguluje žiadané formy fermentácie a upravuje pH v nádrži, pričom zamedzuje rozvoju patogénnych mikroorganizmov.

Biopreparáty na odstránenie zápachu zo septiku a podporu bakteriálnej kolónie nie sú nijako škodlivé pre človeka, zvieratá ani životné prostredie. Ich použitie je jednoduché a svojím účinkom prispievajú k celkovej funkcii septiku či žumpy. S výberom biologických prípravkov do septiku vám radi poradíme, neváhajte nás kontaktovať.