Čo by ste mali vedieť o údržbe jazierka počas leta

Čo by ste mali vedieť o údržbe jazierka počas leta

Jazierko je počas leta najväčšou okrasou záhrady. Aby bolo zdravé a plné života aj počas horúcich mesiacov, musíme sa venovať jeho pravidelnej údržbe. Poradíme vám, ako sa v tomto období o jazierko starať a udržať nielen jeho pekný vzhľad, ale aj rovnováhu celého biotopu.

Zabezpečenie stálej hladiny vody v záhradnom jazierku

Počas horúcich letných dní s nedostatkom zrážok klesá hladina vody v jazierku. Odparovanie vody spôsobuje pokles kyslíka a ubližuje nielen rybám, ale aj mikroorganizmom, ktoré v jazierku žijú. Jedným zo spôsobov, ako využiť dažďovú vodu, je práve dopĺňanie jazierka. Pri veľkom suchu môže byť dopĺňanie potrebné raz alebo dvakrát týždenne. Nikdy však do jazierka nepridávajte vodu priamo z vodovodu. Hladinu vody takisto nenechávajte klesnúť o viac než tretinu. Nárazovým dopĺňaním veľkého množstva vody môžete na druhej strane narušiť biologickú rovnováhu jazierka.

Udržanie čistej a priezračnej vody v jazierku počas leta

Aby sme udržali naše jazierko čisté a zásobené kvalitnou vodou, je dôležité zabezpečiť vhodnú filtráciu. Existujú viaceré druhy mechanických filtrov, ktorých výber závisí od veľkosti a tvaru jazierka, ale aj druhov rastlín v jazierku a náročnosti údržby čerpadla. Na udržanie čistej vody je potrebné nielen odstránenie veľkých nečistôt, akými sú napríklad zvyšky krmiva, ale aj toxínov, ktoré môžu mať na život v jazierku negatívny dopad. Vhodným riešením je tiež biologická filtrácia. Biofos záhradné jazierko je biologický prípravok s obsahom užitočných baktérií, ktoré zvyšujú priehľadnosť a čistotu vody a obnovujú biologickú rovnováhu v jazierku.

Ako si poradiť s riasami?

Letné prehrievanie vody podporuje nežiaduce biologické procesy a zvýšenie výskytu rias. Tie sa môžu nachádzať na stenách a povrchu jazierka, alebo zafarbiť vodu na zeleno. V tomto prípade nepomôže vypustenie a opätovné napustenie jazierka. Krátkodobo môžete časť vody vymeniť za chladnejšiu dažďovú. Dlhodobejším riešením je tienenie, napríklad vysokými rastlinami v okolí jazierka. Vhodné je tiež pokryť vodnú plochu rastlinami, ktoré zachytia teplo zo slnka. Pamätajte na to, že teplota vody by nemala stúpnuť nad 30 °C. Ak sa už riasy vyskytli, použite vhodný biologický prípravok na ich odstránenie a ubezpečte sa, že filtrácia funguje správne.


Starostlivosť o rastliny v jazierku

Počas leta nebude veľa rastlín vyžadovať zastrihávanie, nemali by ste však zabúdať na odstránenie vyblednutých alebo hnijúcich častí rastlín. Ak sa začnú rozkladať v jazierku, sfarbia vodu a vytvoria vhodné prostredie pre množenie nechcených baktérií. Z jazierka odstráňte aj napadané listy z okolitých stromov či lupene kvetov, ktoré doň môže zaviať vietor. Vodné rastliny môžu počas leta prerastať, ak je ich pod hladinou priveľa, časť z nich preto môžete odstrániť.

Neprekrmujte ryby

Ryby sú v lete oveľa aktívnejšie. Majú rýchlejší metabolizmus, viac jedia, rýchlejšie rastú a produkujú viac odpadu. Ryby by ste mali kŕmiť kvalitnou potravou, ktorá obsahuje všetky potrebné vitamíny, minerály a esenciálne aminokyseliny. Netreba to však preháňať. Ryby počas leta kŕmte maximálne raz alebo dvakrát denne, v menších dávkach. Čas kŕmenia by mal byť zhruba rovnaký, ideálne skoro ráno alebo večer, keď sa voda mierne ochladí. Nespotrebované krmivo kazí vodu, čo spôsobuje problém s rastom rias.